» » » Steruj głosem urządzeniami w pomieszczeniu z Interaktywnym Systemem Doświadczania Świata

Steruj głosem urządzeniami w pomieszczeniu z Interaktywnym Systemem Doświadczania Świata

w kategorii: Baza wiedzy | 0

Rozmawiamy z przyjaciółmi, rodziną, innymi osobami w naszym otoczeniu, ze zwierzętami, niektórzy z nas rozmawiają nawet z roślinami! Dlaczego więc nie „porozmawiać” z Salą Doświadczania Świata?
Urządzenia Interaktywnego Systemu Doświadczania Świata reagują na głos. Zapraszamy do odkrycia, w jaki sposób wykorzystać głos jako metodę wspomagania komunikacji oraz sterowania urządzeniami znajdującymi się w pomieszczeniu. Użytkownicy Sal Doświadczania Świata pokochają ten sposób interakcji!

Jak to działa?

Korzystając z mikrofonu i modulując głos można zmieniać kolor dowolnego elementu świetlnego takiego jak kolumna świetlna, światłowody czy basen z piłeczkami. W zależności od natężenia głosu oświetlenie można zmieniać w czterech różnych trybach: spektrum koloru białego, tryb kolorowy, losowy i skokowy.

Poza modyfikacją oświetlenia, korzystając z mikrofonu można również przekształcać głos na wibracje. Jeśli w pomieszczeniu znajduje się dowolny mebel z systemem wibrująco-akustycznym możemy wpływać na intensywność wibracji poprzez modulowanie głosu, wydawanie dźwięków głośnych lub cichych.

Wsparcie komunikacji

Interaktywny System Doświadczania Świata pozwala na pracę z głosem poprzez zamianę wydawanych dźwięków na kolory lub wibracje. Można to wykorzystać do ćwiczeń regulacji głośności wypowiedzi (np. ściszanie głosu, aby nie włączyć światła lub odwrotnie mówienie bardzo głośno, aby je włączyć), jak również w celu wzmacniania motywacji do wydawania dźwięków w przypadku użytkowników niemówiących. Wokalizacja, naśladowanie dźwięków, zabawa głosem (bulgotanie, bełkot) wszystkie te aktywności będą powodować zmianę oświetlenia lub natężenia wibracji.

Zabawa z mikrofonem oraz światłem to bardzo stymulujące aktywności, które pozwalają odkrywać, że wydawane dźwięki mają bezpośredni wpływ na otoczenie. Dzięki czemu użytkownik odczuwa sprawczość oraz autonomię poprzez interakcję z otoczeniem. Interaktywny System Doświadczania Świata pozwala kontrolować bodźce, czuć, uczestniczyć i dobrze się bawić w tym samym czasie.

Aktywności z mikrofonem wpływają na rozwijanie takich aspektów mowy jak świadomość wydawanych dźwięków, ćwiczenie umiejętności modulacji głosu, melodii, intonacji, które stanowią nieodłączny element ekspresji językowej.

Doskonałe narzędzie

Mikrofon to rozwiązanie, które może być szczególnie pomocne dla najmłodszych użytkowników Sal Doświadczania Świata jak również osób korzystających z komunikacji alternatywnej i wspomagającej. Zabawa z mikrofonem to doskonałe narzędzie wsparcia terapeutycznego, które będzie odpowiednie do pracy z osobami, z różnymi deficytami takimi jak:

  • Niepełnosprawność uchowa (urazy rdzenia kręgowego, stwardnienie rozsiane, ALS, zaburzenia nerwowo-mięśniowe, itp.);
  • Dziecięce porażenie mózgowe;
  • Zaburzenia ze spektrum autyzmu;
  • Urazy mózgu;
  • Trudności w uczeniu się;
  • Zaburzenia związane z wiekiem;
  • Zaburzenia widzenia;
  • Małe dzieci, dzieci wymagające wczesnego wspomagania rozwoju.

Potrzebny tylko mikrofon

Aby sterować oświetleniem lub wibracjami w pomieszczeniu za pomocą głosu, wystarczy podłączyć mikrofon do jednostki centralnej SHX (SHX Rack, SHX Compact). Polecamy SHX Zestaw głosowy.