» » » Międzynarodowy Konkurs Brajlowski – Poznań 2018

Międzynarodowy Konkurs Brajlowski – Poznań 2018

w kategorii: Harpo | 0

17 maja 2018 r. w Poznaniu odbył się wielki finał Międzynarodowego Konkursu Brajlowskiego dla społeczności osób niewidomych z krajów Grupy Wyszehradzkiej.
Konkurs został zorganizowany w ramach projektu, współfinansowanego przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki. Liderem projektu realizowanego przez organizacje pozarządowe działające na rzecz osób z dysfunkcją wzroku z Polski, Czech i Węgier jest Mazowieckie Stowarzyszenie Pracy dla Niepełnosprawnych „De Facto”. Harpo niezmiennie wspiera tę inicjatywę i partneruje Stowarzyszeniu.
Dzięki wsparciu Funduszu, do wzięcia udziału w tegorocznej edycji konkursu zostały zaproszone osoby niewidome z Polski, Czech i Węgier. W finale konkursu wzięło udział 9 uczestników, po 3 z każdego kraju partnerskiego, którzy zostali wyłonieni wcześniej w krajowych eliminacjach. Uczestnicy musieli zmierzyć się z czterema zadaniami weryfikującymi ich umiejętności posługiwania się brajlem z wykorzystaniem elektronicznych urządzeń brajlowskich podłączonych do iPhona: czytanie, pisanie, edycja oraz przesłanie danych pocztą elektroniczną. Nad sprawnym przebiegiem konkursu czuwało międzynarodowe jury złożone z przedstawicieli organizatorów.
Organizacja konkursu pozwoliła instytucjom pozarządowymi z trzech państw Grupy Wyszehradzkiej na zawiązanie współpracy i wymianę wspólnych doświadczeń. Była też świetną okazją do spotkania się osób niewidomych i poznania siebie nawzajem.