» » » Złoto dla BraillePena

Złoto dla BraillePena

w kategorii: Harpo | 0

21-10-2005 20:05 Gazeta Wyborcza napisała:

Mówi, pisze i łączy ze światem niewidomych. Kieszonkowy BraillePen zdobył złoty medal na trwających jeszcze dziś Międzynarodowych Targach REHABILITACJA

Unikalny w skali światowej notatnik brajlowski to patent poznańskiej firmy Harpo, która właśnie obchodzi jubileusz 20-lecia istnienia. Aparat składa się z minikomputera (tzw. palmtop), który ma jednak wszystkie profesjonalne funkcje: można pisać teksty, robić notatki, wysyłać e-maile i łączyć się z internetem. Komputer jest połączony bezprzewodowo z brajlowską klawiaturą. Niewidomy może na bieżąco odsłuchiwać zapisane informacje, bo urządzenie ma syntetyzator głosu. Całość jest niewielka – palmtopa można włożyć do kieszeni, a klawiaturę zawiesić na szyi na modnej smyczy.

Oprogramowanie umieszczone w komputerze kieszonkowym jest wymienialne i można je uaktualniać, a klawiatura daje się podłączyć do innych urządzeń dostępnych na rynku teraz i w przyszłości. – Dlatego nasz BraillePen nigdy się nie zestarzeje – zapewnia Agnieszka Śliżyńska z Harpo.

2005.10.21