» » » Interaktywna przestrzeń w Sali Doświadczania Świata? To możliwe!

Interaktywna przestrzeń w Sali Doświadczania Świata? To możliwe!

w kategorii: Baza wiedzy | 0

Interaktywny System Doświadczania Świata

Interaktywny System Doświadczania Świata to całkowicie nowa koncepcja Sal Doświadczania Świata, zapewniająca nieograniczone możliwości interakcji oraz pozwalająca na kreowanie otoczenia i aktywności o jakich wcześniej mogliśmy tylko marzyć.

System jest kolejnym krokiem w rozwoju koncepcji Sal Doświadczania Świata. Innowacja jest szczególnie widoczna w możliwości integracji wszystkich elementów wyposażenia takich jak obraz, dźwięk, wibracje, oświetlenie, różnorodne efekty specjalne, a przede wszystkim w sposobie interakcji z użytkownikiem.

Najważniejsze cechy

 • Zaprojektowane przez terapeutów rozwiązanie pozwalające na stworzenie multimedialnej, interaktywnej przestrzeni w Sali Doświadczania Świata.
 • Wszechstronne zastosowanie
  System można z powodzeniem wykorzystać do użytku prywatnego wydzielając niewielki kącik w domu lub do użytku w różnego rodzaju placówkach, przedszkolach, szkołach, szpitalach.
 • Skoordynowany system modułowy z możliwością rozbudowy
  Rozpocznij od elementów podstawowych takich jak pufa, światłowody, stopniowo dodawaj kolejne urządzenia: obraz, dźwięk, wibracje, efekty specjalne jak np. gwiazdy, wiatrak, maszyna do baniek. Każde z osobna lub wszystko razem! Aby stworzyć doskonałą orkiestrę dla zmysłów. Gdy zdecydujesz się na dodanie kolejnych urządzeń będą one współdziałały z już istniejącymi, a całość będzie można obsługiwać poprzez aktywację jednego przełącznika.
 • Aplikacja w pakiecie
  Korzystaj z gotowych szablonów zajęć przygotowanych przez specjalistów lub twórz własne aktywności i scenariusze zajęć korzystając z ulubionych zdjęć, piosenek, filmów.
 • Wiele sposobów aktywacji.
  Wybierz odpowiedni dla użytkownika sposób aktywacji urządzeń. Aplikacja, tablet, pilot, mata, kostka, gigantyczny panel dotykowy, przełącznik, tryb automatyczny, skanowanie: losowe lub krokowe. Obsługa urządzeń możliwa jest również poprzez sterowanie wzrokiem lub głosem Dzięki temu użytkownik nie tylko patrzy i czuje, ale także działa i doświadcza.
 • Projekt opracowany przez ekspertów w cenie.
  W cenie indywidualny projekt z propozycją urządzeń systemu interaktywnego jakie mogą znajdować się w Twojej Sali Doświadczania Świata.

Pobierz katalog

Pełen katalog rozwiązań w ramach systemu znajdziesz tutaj: Katalog Sale Doświadczenia Świata
Interaktywny System Doświadczania Świata sprawdzi się w terapii:

 • Osób z niepełnosprawnością ruchową: po urazach rdzenia, z MPDz, SM, ALS;
 • Dzieci i dorosłych z zaburzeniami ze spektrum autyzmu;
 • Osób z potrzebą AAC;
 • Osób słabowidzących oraz niewidomych;
 • Dzieci ze zdiagnozowanymi problemami integracji sensorycznej;
 • Dzieci i młodzieży z wyzwaniami edukacyjnymi;
 • Dzieci z nadpobudliwością psychoruchową;
 • Osób starszych, także z chorobą Alzheimera, demencją;
 • Małych dzieci,
 • Dla każdego, kto chce się zrelaksować…

System można z powodzeniem stosować w celu

 • Wczesnego wspomagania rozwoju – w domach, żłobkach, przedszkolach;
 • Realizacji celów edukacyjnych – w placówkach oświatowych;
 • Realizacji celów terapeutycznych – w stowarzyszeniach, fundacjach, ośrodkach specjalistycznych, szpitalach;
 • Rehabilitacji osób starszych – w domach opieki społecznej, domach spokojnej starości;
 • Wspomagania dobrego samopoczucia, relaksacji – wszędzie tam gdzie jest to potrzebne.

Przeczytaj artykuły

przygotowane przez terapeutów o profesjonalnym zastosowaniu Interaktywnego Systemu Doświadczania Świata w terapii i edukacji.

 1. Sala Doświadczania Świata wyposażona w system SHX w pracy z osobami z zaburzeniami ze spektrum autyzmu (ASD)

Sala Doświadczania Świata, a system interaktywny

Poznawanie odbywa się poprzez zmysły, dzięki nim do układu nerwowego dostarczane są informację, które stymulują pamięć, koncentrację, uwagę, a przede wszystkim wpływają na chęć podejmowania aktywności. W przeciwieństwie do wielu sytuacji życia codziennego, które narzucają konieczność dostosowywania się, w Sali Doświadczania Świata stworzone jest takie otoczenie, które jest dostosowane do potrzeb użytkownika.

Sala Doświadczania Świata to bowiem specjalnie wyodrębniona bezpieczna przestrzeń wyposażona w narzędzia stymulujące zmysł wzroku, słuchu, dotyku, równowagi, węchu.

System interaktywny nadaje nową jakość Salom Doświadczania Świata i stwarza wiele możliwości.

Poszczególnymi elementami Interaktywnego Systemu Doświadczania Świata można indywidualnie sterować oraz je dostosowywać do potrzeb dzięki czemu pomieszczenie staje się przestrzenią w pełni dostępną zarówno na poziomie fizycznym jak i poznawczym.

Takie otoczenie zapewnia użytkownikom poczucie sprawczości – to oni sami mogą generować pewne zdarzenia takie jak włączanie obrazów, dźwięku, zmiana oświetlenia, intensywności odczuwanych wibracji, włączenie maszyny do baniek imitującej np. deszcz, wiatraka imitującego wiatr, projektora gwiazd. Efekty te zmieniają się w zależności od tego co jest wyświetlane na ekranie projektora.

Wszystko można aktywować za pomocą jednego przełącznika. To wielozmysłowe, inspirujące doświadczenie, które powoduje, że wielu użytkowników doskonale czuje się w przestrzeni wyposażonej w Interaktywny System Doświadczania Świata.


Luminea

Luminea to innowacyjny, skoordynowany system oświetlenia pomieszczenia, który pozwala na interakcje ze światłem.

Relaks, pobudzenie, tworzenie nastroju, wyzwalanie emocji – to użytkownik decyduje!

Różnego rodzaju urządzenia sterujące za pomocą których można włączać i wyłączać oświetlenie oraz zmieniać jego kolor powodują, że użytkownik nie tylko patrzy, ale przede wszystkim jest aktywny, odczuwa, doświadcza oraz uczy się.

Możesz wybrać z wielu sposobów uruchamiania urządzeń, w trybie automatycznym, za pomocą aplikacji Luminea z poziomu tabletu, poprzez naciśnięcie przełącznika, użycie pilota, rzucenie kostką, skakanie po macie. Urządzenia Luminea pozwalają użytkownikowi przejąć kontrolę nad światłem za pomocą preferowanego przez niego urządzenia sterującego

Aplikacja Luminea

Wybieraj kolory, rozpoznawaj przedmioty po ich kolorze. Wykorzystaj własne zdjęcia do sterowania urządzeniami. Po wybraniu obszaru na zdjęciu aplikacja Luminea uruchamia urządzenie w wybranym kolorze.

Graj w gry, wzbogacaj słownictwo, ćwicz koordynację i wiele więcej…

Stwórz własną choreografię składającą się z dźwięków i kolorów. Zapisz własną kompozycję i baw się nią do woli!

 

Urządzenia Luminea

Możesz zacząć od jednego urządzenia np. światłowodów Luminea i stopniowo dodawać kolejne takie jak np. kolumna świetlna, gwieździste niebo, lampa. planeta, fontanna światłowodów lub panele LED na ścianach lub suficie. aby uzyskać wielowymiarową i bardziej wciągającą przestrzeń. Możesz również dodać elementy takie jak lustra, fotel, wałki, rampy.

Aplikacja Luminea pozwala sterować jednym lub kilkoma urządzeniami jednocześnie

Urządzenia Luminea mogą działać samodzielnie lub być zintegrowane z systemem SHX.


SHX

Łączy obraz, film, dźwięk, wibracje oraz inne efekty specjalne stwarzając przestrzeń dostosowaną do potrzeb użytkownika, jeszcze bardziej wciągającą i interaktywną. Interaktywny System Doświadczania Świata z technologią SHX jest innowacyjny, multimedialny i w pełni konfigurowalny. Zapewnia jeszcze szersze możliwości terapeutyczne i edukacyjne.

Urządzenia działające z systemem SHX

Wszystkie urządzenia oświetlenia Luminea, projekcja obrazu, odtwarzanie dźwięku, systemy wibrująco akustyczne, elementy UV, efekty specjalne, bańki mydlane, wiatrak, kula świetlna, projektor gwiazd.


Więcej urządzeń sterujących do wyboru

Kontroluj pomieszczenie steruj urządzeniami w pomieszczeniu za pomocą tabletu SHX, głosem, wzrokiem, rzeczywistych przedmiotów, ulubionego przełącznika, pilota, kostki, maty.

Wykonamy bezpłatny projekt według Twoich wytycznych!

Oferujemy bezpłatne projekty wyposażenia Sali Doświadczania Świata, które przygotowywane są z uwzględnieniem potrzeb, dostępnej przestrzeni oraz celów jakie będą realizowane.


Przykładowe realizacje


Jak jeszcze możemy pomóc?

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania dotyczące tego produktu umów się na bezpłatną konsultację z naszą specjalistką:

Anna Cygan
e-mail: isds@harpo.com.pl
tel. 61 853-14-25